Profiili ja asetukset
Tili
Hallinnoi tiliä
Kirjaudu ulos
Rakkaus

Nyt ei nirsoilla, ajatteli Manu ja pyyhkäisi oikealle kaikki naiset – Se oli viisikymppisen miehen suuri virhe Tinderissä

Jäänkö ikämiesprofiileineni jonnekin algoritmien tavoittamattomiin? mietti toimittaja Manu Marttinen, joka ei saanut Tinderissä yhtään tykkäyksiä. Sitten hänelle valkeni, millainen deittisovelluksen maailma on naisille.

18.5.2023 | Päivitetty 6.8.2024 | Apu

Juna hidastaa hiljalleen pysähtyäkseen pian Kolarin asemalle. Makaan hytissäni ja selaan kännykästä säätietoja. Leville on luvassa auringonpaistetta ja alle kymmenen asteen päiväpakkasia.

Oikeasti olen kiinnostunut ihan muusta kuin säästä. Laskettelun lisäksi tiedossa on kaksi poikamiesiltaa Levin vireässä yöelämässä.

Romanttinen ihmissuhteeni on päättynyt muutamia kuukausia aiemmin, joten nyt on hyvä hetki seikkailla ilman aikomusta sitoutua kehenkään. Otan avukseni treffisovellus Tinderin, joka on minulle tuttu entuudestaan.

Kokemukseni Tinderistä ovat pääasiassa hyviä. Seuraa on löytynyt ja merkityksellisiä ihmissuhteita on syntynyt. Tinder on myös Suomen suosituin seuranhakusovellus yli miljoonalla käyttäjällään.

Kuvani ja esittelytekstini ovat naispuolisen ystäväni mielestä ihan houkuttelevat. Kerron olevani helsinkiläinen mediatyöläinen, kahden lapsen isä ja uusista ideoista innostuva arjen ystävä sekä bändipuuhailija. Toivon naiselta, että tämä ymmärtäisi huonojen juttujen syvällisen merkityksen. Suhdetavoitteeksi valitsen pudotusvalikon kohdan ”etsin pitkää juttua, lyhytkin käy.”

”Pitkä juttu” on epämääräinen tavoitteeni tulevaisuudessa. Jostain sellainenkin alkaa, joten miksi ei sitten Levin yöstä.

Tinder-kieli käyttöön

Juna pysähtyy asemalle. Selailen vielä hetken Tinderin näytölle ilmestyviä naamoja: sannoja, miioja, johannia, jennejä. Hakualueeni on viisi kilometriä, joten näen muutaman naaman myös Ruotsin puolelta.

Pyyhkäisen heidät kaikki vasemmalle. Tinder-kielellä ilmaisen, että en halua heidän kanssaan kontaktia ja mahdollisuutta viestitellä. Olen vielä noin 80 kilometrin päässä majapaikastani, eikä satunnaista seuraa kannata hakea näin kaukaa.

Haen autoni juna-aseman lastauslaiturilta ja lähden kohti majapaikkaani lähelle Levin keskustaa. Perillä rojahdan tilapäiskotini sohvalle, avaan Tinderin ja ryhdyn selailemaan sovellusta.

Hakualueeni on edelleen viisi kilometriä. Ikähaarukaksi asetan 35–55-vuotiaat naiset. Alku vaikuttaa lupaavalta: alueella näyttäisi olevan naisia riittämiin.

Optimismilleni on muutenkin katetta. Käytössäni on Tinderin maksullinen versio, joka nostaa statustani ilmaisversion käyttäjiin verrattuna. Lisäksi Tinder-profiilin näkyvyys paranee oman kotipaikan ulkopuolella.

Ehkä saan sovittua treffit jo alkuillaksi.

Treffimarkkinoilla mies on kakkonen

Satunnaisen seuran etsiminen on nykyisin paljon helpompaa kuin takavuosina. Ennen baareilla, keikkapaikoilla, ravintoloilla, diskoilla ja yökerhoilla oli lähes monopoliasema ihmisten kohtaamismarkkinoilla.

Mutta vaikka etsiminen on tehty helpoksi, mietin, onko seuran saaminen sittenkään sen helpompaa kuin ennenkään, varsinkaan miehelle. Onko 50-vuotias mies Tinderissä yhtään houkuttelevampi kuin hän olisi vaikkapa lähikapakassa tai helsinkiläisessä yökerhossa?

Kiinnostuin asian selvittämisestä luettuani Ilta-Sanomien toimittajan alkuvuodesta tekemästä testistä. Kolmekymppinen toimittaja avasi Levillä Tinder-tilinsä jutuntekoa varten ja selvitti, miten paljon varatulla naisella on kysyntää.

Toimittaja sai vuorokaudessa 1 155 osumaa ja 398 viestiä, joiden joukossa oli runsaasti suoria seksiehdotuksia. Toimittajan mukaan ronskeimpia viesteissään olivat 40–50-vuotiaat miehet.

En elättele toiveita näin valtavasta suosiosta. Riittää, jos löytäisin edes yhden kiinnostavan naisen, jonka kanssa voisin mennä lasilliselle, ja katsoa sen jälkeen, mitä tapahtuu.

Tiedän kokemuksesta, että miehen asema satunnaisen seuran markkinoilla on naisia heikompi. Epäsuhta korostuu Tinderissä, koska sen käyttäjistä noin 70 prosenttia on miehiä.

Olen jutellut monen naispuolisen ystäväni kanssa Tinderin käytöstä. He ovat kertoneet saavansa satoja tai jopa tuhansia tykkäyksiä. Jotkut ahdistuvat ja lopettavat sovelluksen käyttämisen tai käyttävät sitä hyvin epäsäännöllisesti.

Miehet saavat selvästi vähemmän osumia tai viestejä naisilta. En ole koskaan varsinaisesti hukkunut naisten tykkäyksiin, saati suorasukaisiin ehdotuksiin. Olen ylipäätään saanut viestejä melko vähän.

Tinderistä loppuivat ihmiset

Ulkona pakkanen kiristyy ja Lapin alkuillan sininen hetki lähestyy. Laitan saunan päälle ja jatkan Tinderin selailua. Teen poikkeuksen normaalista tavastani ja pyyhkäisen oikealle eli ”liketän” kaikki eteeni tulevat naiset. Nyt ei nirsoilla.

Ajattelen, että joku heistä tykkää myös minun profiilistani ja haaviini jäisi vähintään yksi osuma.

Muutaman minuutin selailun jälkeen Tinder yllättäen ilmoittaa, että ”sinulta loppuivat ihmiset”. Olen likettänyt ehkä 30–40 naista ja tarjonta loppui kuin seinään.

Tämäpä ikävä yllätys. Eikö Levillä tosiaan ole tämän enempää Tinderit päällä olevia naisia? Vai onko alueella minua reilusti nuorempien miesten porukoita, jotka parhaillaan tukkivat naisten tilit tykkäyksillään?

Jäänkö minä ikämiesprofiileineni jonnekin algoritmien tavoittamattomiin?

Lisään hakualueeseen kilometrejä, mutta pian tulee vesiperä sieltäkin – ihmiset loppuivat myös 20 kilometrin säteellä. Kovin paljon kauempaa ei kannata satunnaista seuraa hakea, koska visiittini on lyhyt. Haluaisin löytää seuraa jo tänään enkä ensi viikolla.

Aiempien Tinder-kokemusteni perusteella osumat tulevat yleensä aika pian liketyksen jälkeen, jos ovat tullakseen. Match eli osuma edellyttää sitä, että nainen pitää minun ja minä hänen profiilistaan.

Menen saunomaan vähän epäuskoisena.

Saunan jälkeen tarkistan tilanteen: ei mitään. Sitten torkahdan sohvalle. Herään noin tunnin päästä ja katson heti puhelinta. Pettymys on melkoinen. Hiljaista on.

Kukaan ei ole tykännyt minusta. Ei tässä näin pitänyt käydä.

Miksi nainen saa Levillä yli tuhat osumaa ja minä en saa edes yhtä?

Pakkaa ei saa pelata loppuun asti

– Lol. Olet tehnyt ihan kaikki virheet.

Jenni Janakka, 37, on Tinderin käyttöön perehtynyt kirjailija, joka käsittelee Himocast-podcastissaan seksiin ja ihmissuhteisiin liittyviä aiheita. Hän on käyttänyt Tinderiä vuosikausia ja tutkinut perusteellisesti sen toimintalogiikkaa ja perehtynyt aiheesta tehtyyn tutkimukseen ja kirjallisuuteen.

Hän nauraa hyväntahtoisesti ja kertoo, että Tinderissä ei saa ikinä likettää kaikkia profiileja eikä selata ”pakkaa” loppuun asti.

– Se oli paha virhe, koska muutut Tinderin mielestä turhaksi. Se näyttää pelleilyltä ja laskee profiilisi arvoa ja vähentää näkyvyyttä muille käyttäjille, Janakka sanoo.

Näkyvyyden väheneminen on tietysti huono juttu, mutta sitä en voinut tietää. Ajattelin, että tykkäämällä kaikista naisista parannan osumamahdollisuuksiani enkä suinkaan heikennä niitä.

Janakan vastaukset auttavat käsittelemään pettymystäni ja ymmärtämään huonoa menestystäni Levillä. Olen siis ennen kaikkea mokannut Tinderin käytössä eikä kyse ole viehätysvoimani puutteista.

Tai no, kyllä siitäkin on kyse, Janakka sanoo.

Tinderin toimintaa ohjaavien algoritmien perusteella viisikymppinen mies on automaattisesti alemmassa sarjassa kuin vaikka alle 35-vuotias mies.

Rahalla saisi, eli ostamalla tilapäistä lisänäkyvyyttä voisin koittaa parantaa mahdollisuuksiani osumien saamisessa. Sellaisia lisäpalveluita ovat esimerkiksi supertykkäykset ja boostit. Sille tielle en nyt lähde, vaikka tutkimusten mukaan miesten profiileja ei näytetä naisille kovin laajasti, elleivät miehet maksa lisäpalveluista.

Janakalla itsellään on noin 2 000 tykkääjää, ja hänen muutamaa vuotta nuoremman ystävänsä tykkääjämäärä on yli 12 000. Oma lukuni on suunnilleen kolmekymmentä.

Janakka kertoo, että vähäisen Tinder-suosioni taustalla on myös muita syitä, jotka eivät liity minuun tai Tinder-käytökseeni. Naiset ja miehet nimittäin käyttävät Tinderiä eri tavoin. Miehet ovat Tinderissä naisia huolettomampia ja etsivät lähinnä sopivaa naista. Naiset puolestaan etsivät ”varoitusmerkkejä”.

– Jos nainen löytää yhdenkin varoitusmerkin, tulee heti raksi, Janakka sanoo.

En ole varma, minkä varoitusmerkin naiset näkevät minun profiilissani. Ehkä pitkät hiukseni ovat monelle kauhistus. Tai kuva, jossa näkyy hauikseni. Niitä moni kuulemma karsastaa. Ehkä olen pelottavan oloinen. Tai liian hipin tai hevarin näköinen Levin sporttiseen ilmapiiriin.

Naiset ovat myös miehiä varovaisempia seikkailuissaan. Heille kohtaaminen tuntemattoman miehen kanssa on aina riski.

– Seksiseikkailuissa nainen ottaa riskin, että kohtaako väkivaltaa, tuleeko raiskatuksi tai jopa tapetuksi. Miehen ”riski” on lähinnä jännitys siitä, että seisooko, Janakka sanoo.

Janakka muistuttaa, että naiset myös matkailevat eri tavoin kuin miehet. Kun naisporukka lähtee vaikkapa Leville, niin siellä oikeasti hiihdetään ja lasketellaan porukalla eikä räplätä Tinderiä, saati lähdetä treffeille kesken reissun. Miehiä kiinnostavat heti uusi paikka ja sen mahdollisuudet.

– Tutkimusten mukaan miehet ovat naisia kiinnostuneempia riskinottamisesta ja pelaamisesta, Janakka sanoo.

Eipä siis tosiaan ole ihme, ettei flaksi käynyt.

Hiljaista on ja pysyy

Tinderini pysyy hyvin hiljaisena myös seuraavana päivänä. Laskettelen mukavassa pakkassäässä koko pitkän päivän. Avaan hissinousuissa ja rinnekahviloissa Tinderin, mutta se pysyy hiljaisena iltaan asti.

Muutamia uusia ihmisiä ilmestyy kuitenkin ruudulleni pitkin päivää. Tykkäilen heistä kaikista, mutta en edelleenkään saa vastakaikua.

Tuntuu epäreilulta ja turhauttavalta. Nolla osumaa vuorokaudessa syö itsetuntoa, vaikka tiedostan, ettei vika ole minussa vaan lähinnä Tinderin algoritmeissä. Sattumallakin on osuutensa, kuten elämässä muutenkin – joskus onnistaa, aina ei.

Päätän vielä kääntyä asiantuntijan puoleen. Helsinkiläinen toimittaja Riikka Suominen on pohtinut jo vuosia seksiin ja parisuhteisiin liittyviä teemoja muun muassa lehtikirjoituksissaan ja podcasteissaan. Hän on kirjoittanut myös avoimia suhteita käsittelevän romaanin.

Hän tuntee miesten ja naisten välisen epäsuhdan satunnaisen seuran markkinoilla. Suominen on ollut pitkään avoimessa suhteessa. Niissäkin piireissä tuntuu pätevän sama luonnonlaki kuin muuallakin: naiset saavat seuraa helpommin kuin miehet.

Suominen pohtii Eeva.fi-sivustolla julkaistussa Suuri rakkaushuijaus -podcastissaan sitä, kuinka jo lasten sadut ovat opettaneet naisia etsimään yhtä ainoaa oikeaa. Se iskostaa jo lapsena naiseen ajatuksen prinssistä, jonka kanssa eletään onnellisena loppuelämän ajan, vaikka todellisuus on usein ihan kaikkea muuta kuin suurta onnea.

Vielä enemmän naisten käytökseen vaikuttaa se, että naisten siveyttä on kytätty satoja vuosia. Yhteiskunta on ollut tarkka naisen ”maineesta”, ja olisi ihme, jos tämä ei vaikuttaisi siihen, kuinka huoletta naiset tohtivat hakea seksiseuraa, Suominen huomauttaa.

Hän nostaa Janakan tavoin esiin myös väkivallan uhan, joka vähentää naisten intoa lähteä satunnaiseen tapaamiseen tuntemattoman miehen kanssa.

– Miesten on vaikea ymmärtää sitä, että naiselle vieraan miehen tapaaminen lyhyen viestittelyn jälkeen on aina fyysinen riski. Vaikka tarjolla olisi fiksun oloinen mies, pelko vaikuttaa naisten käyttäytymiseen.

Suominen muistuttaa, että naisen turvallisuuden tunteeseen vaikuttaa myös pelko siitä, että torjutuksi tullut mies saa raivarit. Sekin vähentää naisten seikkailuhaluja.

– Se on ikävää, mutta se vaikuttaa kaikkien miesten nettiflaksiin.

Lisäksi naiselle yhden illan seksiseikkailu on todennäköisesti epätyydyttävämpi kokemus kuin miehelle.

– Naiset eivät ole tyhmiä eivätkä pihtaa. Kyse on paitsi turvallisuudesta myös siitä, että naiselle heteroseksi ei ole tutkimusten mukaan lainkaan niin tyydyttävää kuin miehelle – oli kyse sitten orgasmin saamisesta tai muusta nautinnosta.

En tiedä, olisivatko nämä tiedot helpottaneet naisen kaipuuta yön yksinäisinä tunteina Levillä. Tuskin, mutta Suomisen ja Janakan mietteet ovat ajatuksia avaavia.

Miesten seksiseikkailujen maailma on perustavalla tavalla erilainen kuin naisten. En ole ikinä tullut ajatelleeksi turvallisuuttani tai seksin laatua, kun on ollut yhden yön juttu mielessä. Tai että minun maineeni jotenkin tahriutuisi siitä, että harrastan satunnaisen naisen kanssa seksiä.

Oma käsitykseni naisesta vain paranee, jos hän on seksuaalisesti aktiivinen ja huolehtii tarpeistaan. Moni kuitenkin ajattelee päinvastoin, ja siksi naiset ovat varovaisempia seikkailuidensa suhteen, mikä on tietysti valitettavaa kaikkien kannalta.

Tajuan Janakan ja Suomisen pointit. Jos me miehet käyttäytyisimme paremmin tai emme olisi alituinen uhka naiselle, satunnaiset seksiseikkailut olisivat todennäköisempiä meille kaikille.

Sittenkin yksi match

Pakkailen lauantaiaamuna autoa lumipyryssä. Tarkoitukseni on lähteä ajamaan kohti Saariselkää. Edessä on 300 kilometrin ajomatka toiselle puolen Lappia paikkaan, jossa keskimääräinen vastaantulija on todennäköisemmin 70–80-vuotias kuin ikäiseni tai nuorempi, joten sieltä satunnaisen Tinder-seuran löytämisen voi unohtaa.

Katson puhelintani ennen kuin hyppään autoon. Siellä onkin yksi match – Sanna. Osuma on tullut jo aiemmin, mutta en ole huomannut sitä. Mikä moka! Sanna on iloisesti hymyilevä 49-vuotias sporttisen oloinen nainen. En kuitenkaan laita hänelle viestiä, koska olen juuri lähdössä.

Palaan reilun viikon kuluttua Helsinkiin (Saariselällä ei tosiaan tullut yhtään osumaa) ja katselen välillä Sannan profiilia. Tinder ilmoittaa, että hän on 1 301 kilometrin päässä.

Laitan Sannalle viestiä huhtikuussa, noin kuukausi osuman saamisen jälkeen. Kerron hänelle tämän jutun tekemisestä ja ehdotan puhelua. Olisin halunnut kysyä häneltä, mitä hän olisi sanonut, jos olisin Levillä laittanut hänelle viestiä ja ehdottanut tapaamista ja kenties muutakin.

Hän ei koskaan vastaa viestiini.

Kotona Helsingissä Tinder tuntuu vähän piristyvän, koska tarjontaa on moninkertainen määrä Leviin verrattuna. Tykkäyksiäkin tulee jonkin verran, yhtä, kahta päivässä, mutta mitään minua kiinnostavaa ei osu kohdalle. Tykkäilen satunnaisesti joidenkin miellyttävän oloisten naisten profiileja, mutta en saa heiltä täällä sen enempää vastakaikua kuin Levilläkään.

Tinderin käyttö rupeaa tuntumaan vähän raskaalta. Reissun jälkeen en oikeastaan edes tiedä, mitä sieltä etsin. Olisihan se kiva löytää uusia tuttavuuksia.

Enkä kuitenkaan halua olla vain satunnaisissa suhteissa, vaikka ne kivoja ovatkin. Yksi hyvä kumppani olisi parempi pidemmän päälle.

Kavennan hakualuetta ja katselen vähän tarkemmin todella lähelle – Tinderin ulkopuolelle. Sieltä ne kumppanit ovat ennenkin löytyneet ja niin taitaa käydä nytkin.

Sattuma puuttuu peliin.

Yhteinen harrastus tuo kirjaimellisesti eteeni ihmisen, jota olen seurannut etäältä jo pidemmän aikaa.

Olin oppinut tuntemaan hänet jo pintapuolisesti, mutta eräänä iltana puolivahingossa vaihdetut katseet ja muutama sana läikäyttivät sisintäni tavalla, johon satunnainen Tinder-ihminen ei ole koskaan kyennyt.

Ehkä se on menoa nyt, eikä paluuta ole. Ehkei myöskään Tinderiin.

Seuraa Apu360:n WhatsApp-kanavaa

Koska jokaisella tarinalla on merkitystä.

Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
Tilaa uutiskirje tästä

Tulossa vain kiinnostavia, hauskoja ja tärkeitä viestejä.

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt