Profiili ja asetukset
Tili
Hallinnoi tiliä
Kirjaudu ulos
Pelimanniperinne

Pienellä Kaustisella asuu vain 4 000 ihmistä, mutta silti sadat heistä osaavat soittaa jotain soitinta – Syynä erikoinen paikallinen ilmiö

Kaustisella lähes kaikki harrastavat kansantansseja tai musisoimista – muulloinkin kuin festivaaleilla. Kaustislainen soitanta elää niin väkevänä, että Unesco on nostanut sen ihmiskunnan aineettoman kulttuuriperinnön listalle.

3.6.2023 Apu

Kolmekymmentäviisi tanhukenkäparia jytistää tanssisalin lankkulattiaa voimakkaasti ja yhteneväisessä rytmissä. Juokse sinä humma -rallin moderni sovitus sisältää vahvaa rummutusta ja saa 9–10-vuotiaat kansantanssijan­­alut keskittymään koreografiaan. Tanssinopettaja Emilia Känsälä toki komentaakin, mutta monta ­kertaa ei tarvitse.

Tuntuu hämmästyttävältä, että näin iso joukko pikkuisen Kaustisen kunnan kolmas- ja neljäsluokkalaisista harrastaa kansantanssia.

Sama pätee muunkin ikäisten lasten ryhmiin. Ottoset-kansantanssiryhmissä tanssii kaikkiaan parisataa lasta ja nuorta. Kaustisella on noin 4 100 asukasta. Kansantanssiperinne ei ­Kaustisella ole kuolemassa.

Seuraa Apu360:n WhatsApp-kanavaa

Koska jokaisella tarinalla on merkitystä.

Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
Tilaa uutiskirje tästä

Tulossa vain kiinnostavia, hauskoja ja tärkeitä viestejä.

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt