
Mondo testasi: IIIIIIIKKKKKKK, tällainen on Linnanmäen uusi vauhtilaite!
Hyviä uutisia kaikille huvipuistohirmuille! Lintsin uutuus Swingi on todella svengaavan hauska ja huimapäinen elämys, toteavat matkailulehti Mondon huvitestaajat.
Linnanmäen kesäkausi on juuri käynnistynyt, ja tänä vuonna huvipuisto tarjoaa uuden, vauhdikkaan laitteen. Mondon lahjomaton testiryhmä (kolme nuorta ja vähemmän nuorta hurjapäätä, kaikki kokeneita huvipuistoilijoita) halusi testata uutuuden tuoreeltaan.
Swingi on suuri heiluri, jossa kävijä liitää penkissään korkeimmillaan 42 metrin korkeudessa, 120 asteen kulmassa. Laitteen tieltä purettiin pois huvittelijoita vuosikymmeniä mukavasti höykyttänyt Kieputin. Sitä ei kuitenkaan jää kaipaamaan, jos rakastaa huimaa kyytiä: Swingi nousee reippaasti saman tien Suomen parhaiden vauhtielämysten joukkoon.

Testipäivänä puistossa ei vielä ollut kävijöitä ruuhkaksi asti, ja Swingiinkin pääsi ilman pitkää jonotusta. Laite keräsi heti vakiasiakkaita: jotkut juoksivat ajon jälkeen välittömästi pyrkimään seuraavalle kierrokselle.
Swingin ajo kestää pari minuuttia, ja kokemus on sekä päätähuimaava että mukavan pehmeä. Laitteessa ei joudu äkillisten nykäisyjen tai suunnanmuutosten kohteeksi, ja kyyti tuntuu miellyttävältä. Painottomuuden kokemus ylhäällä on kävijästä riippuen ihana tai pelottava. Se saa kaikki hihkumaan tai jopa kiljumaan IIIIKKKKK, mutta useimpien äänessä kuuluu ilo.
Joillekin Swingi on selvästi liian hurja: testiryhmän vieressä istui yhdellä kierroksella aikuinen nainen, joka hoki koko kyydin ajan kauheaa, kauheaa, en kestä.
Mutta vauhtiin koukuttuville laite on puiston ja koko Suomen parhaita. Yksi testiryhmän jäsen nimesi sen heti Lintsin parhaaksi. Toiset totesivat, että vuonna 2019 tullut moderni vuoristorata Taiga on yhä kärjessä – yhdessä Swingin kanssa. (Maan parhaisiin huvipuistokyyteihin lukeutuu tietysti myös Särkänniemen Tornado.)

Ja Lintsillä on tietysti aina koettava monta kertaa ihana klassikko, jo yli 70-vuotias puinen vuoristorata. Suurelle osalle kävijöistä juuri se on koko puiston paras elämys.
Linnanmäki tuntuu ylipäätään hyvin mukavalta koosteelta eri aikoina tulleita laitteita ja muita huveja. Lintsi osaa uudistua sopivaan tahtiin, luopumatta silti perinteisistä, monille rakkaista houkutuksista. Toisin kuin monissa muiden maiden huvipuistoissa, joiden laitteet on suunnattu etupäässä pienille lapsille, täällä on myös aikuisille useita päänsekoittajia.

Käytännön asiatkin sujuvat: nyt puistossa ilahduttaa esimerkiksi se, että suurten vetonaulojen Swingin ja Taigan sisäänkäynneille on aseteltu laitteen istuin, jossa kävijä voi kokeilla kuinka mukavasti kyytiin sopii. Niin esimerkiksi erityisen pitkien tai vielä kovin pienien huvittelijoiden ei tarvitse jonottaa ja huomata vasta itse laitteella, jos kyyti ei itselle käykään.
Linnanmäellä suunnitellaan myös tulevia: parin vuoden päästä kävijä voi odotella uutta versiota jo jokin aika sitten poistetusta Vekkula-huvitalosta.
