Larri Liikonen on keski-ikäinen mies, jolla on liikaa vapaa-aikaa – Siksi hän on istunut keppihevoskisoissa, maistellut 52:ta eri pienpanimo-olutta ja kokeillut kuukävelyä
Larri Liikosella on joka vuosi itselleen uusi haaste. Hän on kävellyt 2 200 kilometriä, juonut 52:ta eri pienpanimo-olutta ja käynyt 52 urheilulajin kisoissa. Mutta kerran hän oli niin väärässä paikassa kuin vain voi keski-ikäinen mies olla.
Harmaahiuksinen, keski-ikäinen mies pistää heti silmään koululaisten keskeltä. Varsinkin kun hän pomppii ylös ja alas – ja vieläpä hymyilee.
Larri Liikonen, 55, on tullut Vantaalle tiedekeskus Heurekaan. On torstai-iltapäivä, ja muita vieraita on yhtä koululuokkaa lukuun ottamatta vähänlaisesti.
Matkalla avaruudessa -näyttelyn laitteessa voi kokeilla kuun painovoiman vaikutusta omaan kehoon. Kuussa ihmisen paino on vain kuudesosa siitä, mitä se on maassa, joten pienellä ponnistuksella pääsee hyppäämään korkealle. Teini-ikäiset katselevat kummissaan, kun Liikonen pomppii radan läpi moneen kertaan.
