
Median monitaituri Jani Halme peittosi Petteri Sihvosen sanainsolmitsijana – kuultiin karttukylpy!
Petteri Sihvonen pyysi SaiPan kannattaja, mediapersoona Jani Halmeen linjaamaan urheilujournalismia podcastiinsa. Halme teki työtä käskettyä Matti Kuuselan ja Keijo Kylävaaran hengessä. Tämän jälkeen suomalainen urheilutoimittaja ei ole enää entisensä.
Parikkalasta kajahtaa! Sen saa tuta Isonkyrön Lehmäjoen Peräkylän mies, podcast-juontaja Petteri Sihvonen.
Sihvonen erehtyy pistelemään, SaiPaan liittyen, eteläkarjalaista jääkiekkoilun kannattajaheimoa ”kateudesta”. Jakson vieras, taitava suupaltti, monimediaottelija, (populaari)kulttuuripersoona ja SaiPan kannattaja Jani Halme ei jää kannattajaheimosodassa kakkoseksi, päinvastoin.
– Kusipääjääkiekkoa! ylpeilee Halme oman joukkueensa otteita tämän kauden SM-liigassa.
– Minulle kävi vanhanaikaiset. Lähdin haastamaan Halmetta, mutta tajusin vasta liian myöhään saaneeni, hidas pohjalainen kun olen, melkopuoleisen karttukylvyn siltä suulaalta Karjalan pojalta. Ehkä minulta meni hieman yliyrittämiseksi koko jakso, kuka tietää jännitin tuollaisen kulttuurisen merkkihenkilön kohtaamista, Sihvonen myöntää.
”Yhtä kaikki, SaiPa on Halmeelle sydämenasia.”
Kysyttäessä erittäin koukeroisesta alkujuonnostaan Sihvonen myöntää yrittäneensä testata ja eksyttää Halmetta, mutta epäonnistuneensa pahoin.
– Sen jälkeen Halmeella oli ohjat käsissään, kun olin erehtynyt pelaamaan parhaan korttini heti kärkeen, Sihvonen myöntää ja lohduttautuu sillä, että luultavasti kuitenkin kävi niin, että kuulija voittaa tässä sillä eniten, että Halme pääsi niin mahdottomaan vauhtiin.
Vaan se on erikoista, että Halme ei saapunut pieneen voittamattomaan kulosaarelaiseen kylään SaiPan pukeissa. Sen sijaan, erikoista kyllä, hän oli pukenut SaPKon pässinpäähuppariin.
– Annan hänen selittää tuon manööverinsä itse show’mme aikana, Sihvonen toteaa.
Yhtä kaikki, SaiPa on Halmeelle sydämenasia. Penkin alle menneen viime kauden jälkeen Halme ystävineen teetätti SaiIpa-olutta. Nyt SaiPa saa Halmeelta vaiheilleen pistämättömän analyysin siitä, miksi joukkue on menestynyt Raimo ”Raipe” Helmisen johdolla.
– Olin nauhoituksen aikana aistivinani Halmeesta jopa sellaista vahingoniloa SaiPan puolesta, nyt SaiPa ja kannattajansa antavat ähäkuttia koko muulle Suomelle, Sihvonen velmuilee.
”Hän on aikoinaan Urheilulehtensä ja Veikkaajansa lukenut Janne "Susi" Eerikäisen entinen koulukaveri.”
Halme ja Sihvonen panevat ranttaliksi läpi jakson pyhäinkuvia raastaen. Halme luonnostelee mieleisensä tähtiurheilutoimittajan kuvan ja opastaa muutoinkin varmoin kultivoitunein ottein urheilujournalismia. Hän on aikoinaan Urheilulehtensä ja Veikkaajansa lukenut Janne "Susi" Eerikäisen entinen koulukaveri.
– Halmehan on sen kuplivan pintansa alla tavattoman partaveitsenterävä kaveri. Tuollaisia oman ajattelukehikkonsa luoneita kavereita syntyy Suomen kokoiseen maahan harvakseltaan. Hänen luonnostelemat näkymät urheilujournalismin suhteen ovat sitä luokkaa, että meidän täytyy täällä A-lehdissäkin ottaa ne lukuun ja mahdollista hyödyntää ennen kilpailijoita.
”Kyllä me saimme tehdyksi oikean makupalan kuulijalle, Sihvonen heruttelee.”
Jani Halme on Suuren journalistipalkinnon voittanut toimittaja. Hänet tunnetaan myös Jari Tervon aisaparina televisiosta Ylen ohjelmassa Tervo & Halme tosisuomalaisuutta etsimässä.
– Urheilu, jääkiekkoilu ja urheilujournalismi kaipaavat usein hieman sellaista sivullisen näkökulmaa edistyäkseen. Muistan Yle Puheelta Lindgren ja Sihvonen urheilupuheohjelmastamme ne pistämättömät jaksot, joissa meillä oli vieraana kirjailijat Juha Itkonen, Juha Hurme ja Kjell Westö. Niiden siivittäminä kutsuin nyt studioon kanssani Jani Halmeen. Kyllä me saimme tehdyksi oikean makupalan kuulijalle, Sihvonen heruttelee.
Tuore jakso on kuunneltavissa Apu360-tilaajille.
