Profiili ja asetukset
Tili
Hallinnoi tiliä
Kirjaudu ulos
tv-kasvo

Masked Singeristä ja muista perheohjelmista tuttu Benjamin Peltonen on keikoillaan toinen mies: ”Suurin osa keikoistani on K-18!”

Musiikistaan ja rohkeista keikoistaan tuttu artisti Benjamin Peltonen nauttii myös tv-viihteen tekemisestä.

19.10.2025 Apu
Kuuntele artikkeli · 2.59

Olet kiertänyt Certified Sexbomb Show -kiertueella artistina. Syyskauden näyt televisiossa tuomarina Masked Singer Suomi -ohjelmassa. Oletko ikinä kokenut, että nämä roolit ovat ristiriidassa?

Sillä tavalla, että tuntuu joskus hassulta, että perheet tulevat katsomaan Masked-Benjaminia artisti-Benjaminin keikalleni. Masked Singer on kivoin mahdollinen kesätyö, mutta ohjelmassa ei ole seksipommimeininki. Suurin osa keikoistani on K18. Olenkin kieltäytynyt keikoista, jotka ovat niin sanotusti koko perheen tapahtumia. Toki se on vanhempien vastuulla, mitä tullaan katsomaan. Eikä minun korviin ole kantautunut kauhisteluja. Ehkä artisti-puoleni tunnetaan nykyisin ja nämä pelot ovat pääni sisällä.

Artistiurasi on nosteessa. Kauanko sinua nähdään vielä televisiossa?

On tosi kiva, että levy-yhtiöissäkin on viime vuosina ymmärretty, ettei televisiotyö ja artisti sulje toisiaan pois. Artisteista halutaan rakentaa usein mystisiä hahmoja, jotka eivät näy kuin lavalla, mutta minä en ole sellainen. Toki minuakin on kysytty vaikka mihin realityihin. Jos en olisi artisti, haluaisin kokea tyyppinä Selviytyjät ja muut, mutta pitäydyn Maskedin ja UMK-juontojen tapaisissa jutuissa.

Tällä kaudella Masked Singerissä Maria Veitola korvattiin vierailevilla tuomareilla. Millaista se on ollut?

Mietin etukäteen, että onko raskasta luoda joka jaksoon dynamiikka uuden henkilön kanssa. Olikin piristävää, kun huumori oli joka kerta erilaista. Oli kiva päästä vähän tutustumaan myös alan pidemmän linjan konkareihin Sami Hedbergiin ja Paula Noroseen.

Tulit aikanaan tunnetuksi sosiaalisen median kautta. Miten tuomarina Suomen julkkisskene on hallussa?

Veikkaan, että tunnistaminen menee oman alan mukaan. Nuorempana some-tyypit olivat tuttuja, nyt artistit. Vanhemman sukupolven tyypit ovat olleet minulle vähän haasteellisia tunnistaa, mutta joka kaudella oppii!

Tv-sarja…

...jonka katsoin viimeksi: Netflixistä House of Cards. Minulla meni siihen koko kuukausi!

...johon palaan aina: The Office! Musiikkia pystyn kuuntelemaan yhä uudestaan, mutta leffoihin ja sarjoihin en yleensä palaa. Officessa on paljon jaksoja ja ne eivät olet lineaarisissa yhteyksissä toisiinsa, joten sitä on helppo katsoa mistä vain.

...joka on guilty pleasure: Ystävät ovat suositelleet katsomaan Ensitreffit alttarilla Australia, ehkä siitä tulee minun guilty pleasure!

Seuraa Apu360:n WhatsApp-kanavaa

Koska jokaisella tarinalla on merkitystä.

Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
Tilaa uutiskirje tästä

Tulossa vain kiinnostavia, hauskoja ja tärkeitä viestejä.

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt