Profiili ja asetukset
Tili
Hallinnoi tiliä
Kirjaudu ulos
Kaksi kömmähdystä

Liigakierros päättyi tylyyn löylyyn – ”Pidän varmana, että heidät kutsutaan tiukkaan puhutteluun!”

KalPa ja Lukko kompuroivat lauantaina pahasti. Aition jääkiekkoanalyytikko Petteri Sihvonen syyttää KalPan päävalmentaja Sami Tervosta ja Lukon Tomi Lämsää eksymisestä polulta.

13.9.2025 Aitio

Liigassa on nähty alkukauden aikana ensimmäisillä kierroksilla suuria yllätyksiä – ja niitä nähtiin lisää myös lauantaina. KalPa kärsi rajun kylvetyksen kotikentällään Tapparan kynsissä lukemin 3–5. Kovin satsauksin tähänkin kauteen lähtenyt Lukko hävisi jo kauden toisen pelinsä, nyt jääden TPS:ää vastaan nollille. TPS oli parempi tyylipuhtaasti 3–0.

Aition jääkiekkoanalyytikko Petteri Sihvonen näkee KalPan keltanokkapäävalmentaja Sami Tervosen ja Lukon päävalmentaja Tomi Lämsän tilanteissa paljon samaa – eikä mairittelevalla tavalla.

Pekka Virta loi oman pelikoulukuntansa KalPassa ja Lukossa. Siinä sitä on laahusta kerrakseen KalPan nuorelle päävalmentajalle Tervoselle ja Lukon konkarivalmentaja Lämsälle. Sekä KalPassa että Lukossa on seurajohdon linjaus, että Virran pelikirjalla tai oikeammin sen jonkinlaiselle vaikka sitten vesittyneelläkin versiolla mennään, Sihvonen hämmästelee.

Siellä jossain pennaslaisessa verkostossa lyödään sellaiset ideat pöytään, jotka sitovat valmentajien lammaslaumaa. Oma ajattelu ei ole sallittua, muuten ei ole tervetullut verkostojen tapaamisiin.

Sihvonen on erityisen hämmästynyt siitä, miten KalPa on sensaatiomaisen viime kauden jälkeen näyttänyt vain yhdeltä joukkueelta muiden joukossa Liigassa. Se ei ole voiton makua maistaneessa Kuopion ylpeydessä kunniaksi.

– Minä ryökäle luulin, että mestari-KalPan pelitavan osaaja oli apuvalmentaja Tervonen eikä päävalmentaja Petri Karjalainen. Erehdyin pahan kerran. Nyt kun on Tervosen vetovuoro, KalPaa ei enää tunnista KalPaksi, ei ollenkaan, Sihvonen lataa.

– Ei Pekka Virran lätkää voi pelata niin, että laitahyökkääjät karkaavat ja hiipivät omaa laitaansa pitkin kiekottomina ylös pelaamattomiin. Virran lätkää on se, jossa ”luistellaan peliä kohti” eli laitureiden tulisi luistella enemmän kiekollista pakkia kohti kuin tältä karkuun.

Sihvonen kyselee penkin takaa myös muiden perään kuin Tervosen.

– No, ehkä Vaasan Sportista tullut uusi apuvalmentaja Tommo Nukari on tuonut KalPaan tuon laitureiden unisen karkaamisen. Sport pelasi viime kaudelle niin. Ja tästä minulla tulee mieleeni näiden nuorten valmentajien ”verkostoituminen”. Siellä jossain pennaslaisessa verkostossa lyödään sellaiset ideat pöytään, jotka sitovat valmentajien lammaslaumaa. Oma ajattelu ei ole sallittua, muuten ei ole tervetullut verkostojen tapaamisiin.

Sihvonen ihmettelee, että mikä ihme KalPan peli-identiteetissä oli vikana? Se kun toi mestaruuden. Tervonen on ilmeisesti toista mieltä.

– Ehkä Tervoselle on tärkeämpää olla jossain käsittämättömissä pelin kollektiivisissa aivoituksissa mukana kuin kiinnittyä KalPa-identiteettiin, Sihvonen sanoo.

– Pidän aivan varmana, että KalPan urheilujohtaja Anssi Laine kutsuu maanantaiksi ellei jos sunnuntaiksi nuoret valmentajansa tiukkaan puhutteluun KalPan toimistolle.

Lukon urheilujohtaja Sahlstedt tuskin pohtii Lämsän kutsumista toimistolle puhutteluun, sen sijaan hän tutkii, josko Lämsälle voisi tehdä vuoden sopimusta lisää sinne entisen pitkän sopimuksen häntään.

Hyvin ei mene Raumallakaan. Sihvosella onkin kana kynittävänään Lukon päävalmentaja Tomi Lämsän kanssa, joka on oma lukunsa. Mestaruutta on odotettu ja urheilujohtaja Kalle Sahlstedt on pestannut toinen toistaan kalliimpia pelaajia päävalmentajansa avuksi, mutta kirkkain menestys on jäänyt uupumaan. Vaikka viime kaudella runkosarjan voitto tulikin, pudotuspeleissä oli tahmeaa.

– Onhan hänen osansa kamala, olla eräänlainen Pekka Virran aisankannattaja Raumalla. Ehkä Lämsä on saanut perusteetonta itseluottamusta viime kauden Lukon runkosarjan voitosta. Hän on siitä innostuneena tohtinut antaa omat kasvonsa tämän kauden Lukolleen. Pelillinen sotku onkin nyt sitten sitä mukaa näkösällä, Sihvonen arvioi.

Onko Lämsälle odotettavissa samanlainen puhuttelu kuin Sihvonen KalPan Tervoselle uumoili?

Ei, vastaa Sihvonen.

– Lukon urheilujohtaja Sahlstedt tuskin pohtii Lämsän kutsumista toimistolle puhutteluun, sen sijaan hän tutkii, josko Lämsälle voisi tehdä vuoden sopimusta lisää sinne entisen pitkän sopimuksen häntään, jos tällainen sarkasmi puoleltani sallitaan.

Seuraa Aition WhatsApp-kanavaa

Tervetuloa urheilun sisäpiiriin – oppineiden joukkoon!

Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
Tilaa uutiskirje tästä

Tulossa vain kiinnostavia, hauskoja ja tärkeitä viestejä.

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt