Profiili ja asetukset
Tili
Hallinnoi tiliä
Kirjaudu ulos
Valkokankaan varjot

Lea Joutseno loi ympärilleen hyväntuulisuuden ilmapiirin – ”Elämälle täytyy osata nauraa”

Lea Joutsenolla ei ollut näyttelijän koulutusta, vaan hän oli luontainen elokuvakomedienne. Kaksi ensimmäistä avioliittoa päättyi nopeasti puolisoiden kuolemaan, mutta surunsa nuori leski käsitteli salaa.

16.10.2021 | Päivitetty 29.4.2024 | Apu

Lea Joutsenon lahjakkuus olisi riittänyt vaikka mihin: hän oli liikunnallinen, lahjakas kielissä ja sosiaalisesti taitava nuori nainen, joka lapsena haaveili tanssijattaren sekä voimistelun tai piirustuksenopettajan ammateista.

Kirjapainoalalla työskennelleen Ernst Jönssonin ja hänen vaimonsa Jenny Haapasen perheeseen marraskuussa 1910 syntynyt tyttö päätti silti opiskella vanhempiensa mieliksi hammaslääkäriksi.

Suunnitelmat muuttuivat, kun Lea istui aikansa nuorten tavoin Helsingissä Fazerin kahvilassa ja tutustui Suomi-Filmin konttoripäällikköön. Tämä kertoi etsivänsä yhtiöönsä kielenkääntäjää, jolloin Lean mielenkiinto heräsi. Hänhän sattui puhumaan erinomaisesti ruotsia, saksaa, englantia ja ranskaa sekä auttavasti italiaa. Paikka oli hänen.

Seuraa Apu360:n WhatsApp-kanavaa

Koska jokaisella tarinalla on merkitystä.

Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
Tilaa uutiskirje tästä

Tulossa vain kiinnostavia, hauskoja ja tärkeitä viestejä.

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt