Kultalevyjä ilman levyjä
Kulttuuri
Kultalevyjä ilman levyjä
Suomen virallinen albumilista otti vuosi sitten laskuihinsa suoratoistopalvelut, kuten Spotifyn, Google Playn ja Xbox Musicin. Myyntimäärän rinnalle tuli kuuntelumäärä. Albumien kohdalla määrä lasketaan kaaviolla.

Kappaleiden yhteenlaskettua kuuntelukertaa jaetaan kymmenellä (albumin keskimääräinen biisimäärä), mikä jaetaan vielä sadalla. Tämä lisätään fyysisesti ja digitaalisesti myytyjen albumeiden määrän.

Albumilistalle lisättiin suoratoisto, koska yhä useampi kuuntelee musiikkinsa suoratoistopalveluiden kautta.

”Vielä kun saataisiin kansa maksamaan streemauksesta”, musiikkituottajien toiminnanjohtaja Antti Kotilainen sanoo.

Kasmir oli viime joulukuussa ensimmäinen kultalevyn pelkillä striimauksilla ansainnut artisti Suomessa.

Oheinen kaavio näyttää, miten lista-artistien myynnit jakautuvat Suomessa. Digiä hallitsevat tanssimusiikki ja r’n’b, Vesa-Matti Loirin ja AC/DC:n kaltaiset konkarit haetaan levykaupan hyllystä. Yhdysvalloissa vallitsee sama trendi: rock on suosituin levymyynneissä, mutta striimipuolella r’n’b on kuningas. Joukosta erottuu Taylor Swift, jonka musiikkia ei löydy Spotifysta. Hänen kohdallaan kaikki digimyynti tulee käytännössä iTunesista.

Kommentoi »