Profiili ja asetukset
Tili
Hallinnoi tiliä
Kirjaudu ulos
Kärkikymmenikkö

Kuka olisi uskonut ennen kautta? Petteri Sihvonen laittaa Liigan päävalmentajat paremmuusjärjestykseen – listan kärjessä yllätysnimi

Aition jääkiekkoanalyytikko Petteri Sihvonen asetti SM-liigan päävalmentajat tiukkaan paremmuusjärjestykseen runkosarjan osalta. Lukon Tomi Lämsä nousi listan kärkeen, kun taas HIFK:n Ville Peltonen juuri ja juuri mahtui kymmenen parhaan joukkoon.

16.3.2025 Aitio

Aitio pyysi jääkiekkoanalyytikkoaan Petteri Sihvosta laitamaan SM-liigan kauden 2024-25 runkosarjan päävalmentajat paremmuusjärjestykseen. Sihvonen suostui tehtävään, mutta korosti listausten sudenkuoppia.

– Listausten kanssa on syytä olla varovainen. Niiden pohjalle on ainakin rakennettava tiukka logiikka. Ei voi vain katsoa sarjataulukkoa ja lätkiä sieltä nimiä pöytään. No, maksoin hinnan ja tein ensin TOP10 ajatuksen kanssa ja sen jälkeen TOP11–20. Valpas lukija kyllä oivaltaa, minkä suuntaisia perusteluni taustalla ovat, Sihvonen alustaa.

Sihvosen TOP10-valmentajat kaudella 2024-2025

1. Tomi Lämsä (Lukko)

2. Tommi Niemelä (Ilves)

3. Raimo Helminen (SaiPa)

4. Petri Karjalainen (KalPa)

5. Jouko Myrrä (KooKoo)

6. Mikko Manner (HPK)

7. Petri Matikainen (Kärpät)

8. Jarno Pikkarainen (Ässät)

9. Juuso Hahl (Sport)

10. Ville Peltonen (HIFK)

Tommi Niemelä meni puolentoista vuoden Antti Pennasen kaaoksen jälkeen Ilvekseen. Tulipalo sammui heti, kun organisaatio kohtasi aidon ihmisen.

Sihvosen perustelut

Sihvonen avasi perustelujaan enimmäkseen vaitonaisesti, mutta nosti esille muutamia ajatuksia listan kärjestä.

– Tomi Lämsä sai kuin saikin sen oman versionsa Pekka Virta -pelikirjasta kasaan ja toimimaan, Sihvonen toteaa ytimekkäästi runkosarjan voittaneesta Lukon luotsista.

Ilves-valmentaja Tommi Niemelän työ saa Sihvoselta arvostusta erityisesti valmentajanvaihdoksen jälkeisestä toiminnasta.

– Tommi Niemelä meni puolentoista vuoden Antti Pennasen kaaoksen jälkeen Ilvekseen. Tulipalo sammui heti, kun organisaatio kohtasi aidon ihmisen, Sihvonen kuvailee.

Pronssisijan listassa saavuttanut Raimo Helminen herättää Sihvosessa myös hieman huolta tulevien pelien suhteen.

– Raimo Helminen olisi voinut olla korkeammallakin, mutta ounastelen hänen pelitavalleen käyvän samoin kuin Olli Jokisella kävi Jukureissa, pelitavalla ei ole käyttöä pudotuspeleissä. Minun paperissani runkosarjassa pitää paitsi menestyä myös valmentaa sellaista pelikirjaa, jossa on potentiaalia myös kauden viimeisissä peleissä, analyytikko pohtii.

KooKoon Jouko Myrrä sijoittuu listalla viidenneksi innovatiivisuutensa ansiosta. Myrrän kausi alkoi pelitavallisesti takellellen, mutta KooKoo petrasi kauden aikana isoin harppauksin.

– Jouko Myrrä loi SM-liigaan jotain uutta. Luisteluun, vastahyökkäyksiin ja yksittäisten pelaajien rytmittämiseen perustuvan pelitavan. Myrrän KooKoon voi kyllä käydä samoin kuin Helmisen SaiPan pudotuspeleissä, mutta annan sen jo ennalta anteeksi tässä listauksessani, Sihvonen kertoo.

Listan päättää HIFK:n valmentaja Ville Peltonen, jonka suorituksesta Sihvonen odotti enemmän.

– Ville Peltoselta odotin enemmän. Neljäs runkosarja häneltä ja edelleen HIFK:n pelitapa on hieman torso. TOP10-sijoitus irtosi kuitenkin sillä, että joukkue keinotteli kuin keinottelikin itsensä neljän parhaan joukkoon, Sihvonen päättää.

Sihvosen seuraavassa arviossa pureudutaan valmentajien sijoihin 11-20.

Seuraa Aition WhatsApp-kanavaa

Tervetuloa urheilun sisäpiiriin – oppineiden joukkoon!

Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
Tilaa uutiskirje tästä

Tulossa vain kiinnostavia, hauskoja ja tärkeitä viestejä.

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt