Matti tihrusti itkua, kun kyläkuvaaja painoi laukaisinta 80 vuotta sitten – Kuka oli Kerttu Merikari, yksi harvoista naiskuvaajista tuhansien miesten joukossa?
Sata vuotta sitten maaseudun kansaa kuvasi noin 5 000 puoliammattimaista kyläkuvaajaa. Heistä vain muutama oli naisia. Kerttu Merikari olikin harvinaisuus, joka otti aikoinaan 1 500 kuvaa Taipaleen kylän ihmisistä. Kaikkien tuntemaa Kerttua ei kainosteltu, ja se näkyy hänen kuvistaan.
Mustavalkoisessa 1940-luvun kuvassa kaksi pientä poikaa ja kouluikäinen tyttö istuvat rinta rinnan heinikossa joen rannalla. Sisarukset on selvästi puettu parhaimpiinsa.
Noin nelivuotiaalla pojalla on kaulassaan tumma kravatti, tytöllä on yllään kukikas mekko. Kolmikon pienin kurkottaa innokkaasti maata kohti, jolloin isosiskon hiukan huolekas katse seuraa pikkuveljeä. Kätensä sisko on kietonut veljen vyötäisten ympäri. Sisarussarjan keskimmäinen, kravattikaulainen poika, tihrustaa itkua.
– Tuo poraava poika olen minä. Äiti pakotti parhaat päälle ja passitti meidät valokuvaan naapurin Kertun luo. Minua harmitti, kun jouduin kravatin pukemaan. Kun ei semmoista pikkuveljellekään laitettu, Matti Joela, 83, muistelee lähes 80 vuoden takaisia.

Kommentit