
Nykyisin TPS:ssa pelaava entinen NHL-tähti, ruotsalaissyntyinen Henrik Tallinder viihtyy Suomessa Anna-vaimonsa ja lastensa kanssa. Turkuun oli helppo tulla vuosi sitten, perheellä on ollut siellä asunto pitkään aikaisemminkin ja siellä on vietetty kesiä.
Henrik löysi suomalaisen Anna-vaimonsa niin ikään Turusta vuosituhannen vaihteessa. Anna seurasi miestään Yhdysvaltoihin.
Perheen nykyarkeen Suomessa liittyvät Anna työmatkat Tukholmaan noin kerran viikossa.
- En ole koskaan ollut perinteinen lätkävaimo vaan tehnyt koko ajan töitä, sisustussuunnittelijaksi opiskellut yrittäjänainen sanoo.
Anna myöntää, että vuosikaudet ulkomailla saivat aikuisetkin katsomaan Suomea uusin silmin paluun jälkeen.
- Suomessa arvostan turvallisuutta, erityisesti lasten turvallisuutta, Anna sanoo Apu-lehdelle.
- Jenkeissä ei olisi voinut kuvitellakaan, että lapset olisivat voineet tulla yksin kotiin koulusta.
Perheen 11- ja 10 -vuotiaat lapset käyvät Turussa ruotsinkielistä koulua.
- Puhumme kotona ruotsia ja englantia, olen toistaiseksi perheemme ainoa suomea puhuva.
Tänä kesänä perhe on matkustellut Etelä-Euroopassa ja viivähti pitkän tovin myös Yhdysvalloissa ystäviä tapaamassa. Pian rauhoitutaan arkeen, töihin ja lasten koulun alkamiseen.
Turun kesäisessä perjantai-illassa Anna ja Henrik piipahtivat Laukka-korusarjan vip-tilaisuudessa Elegance Kultajousi –liikkeessä.
- Olen ratsastanut pienestä pitäen ja suvussa on ollut hevonen, Anna kertoi.
Teksti
Marja Nyman