Katri Mannisen mukaan keski-ikäiset naiset käyttävät parhaiten tekoälyä: "Olemme tottuneet käskemään"
Tekoälypioneeri Katri Manninen ajatteli aluksi, että tekoälyn kehittäjät vihaavat parasta osaa hänen työstään: ideointia. Nyt hän haluaa tehdä tekoälystä jokaisen arjen apurin.
Tekoälyyn liittyy paljon pelkoja. Kirjailijan, käsikirjoittajan ja henkisen valmentajan Katri Mannisen mukaan isoin riski on kuitenkin siinä, että emme hyödynnä uutta teknologiaa tarpeeksi. Hän itse on käyttänyt eri tekoälytyökaluja jo vuosia.
Mannisen kokemuksen mukaan erityisen hyvä apuri tekoäly on teknisissä ongelmissa. Kun juoksumatto lakkasi toimimasta, Manninen otti tekoälyn avukseen. Hän otti valokuvan moottorista ja kysyi ChatGPT:ltä, mikä laitteessa voisi olla vikana.
– Tekoäly arveli, että jotkut hiiliharjat olisivat menneet huonoiksi. Sitten mietimme yhdessä, mistä niitä voisi saada.
