
Dubain ilmastokokouksen yllätys – Hyvästi fossiiliset polttoaineet?
Dubain ilmastokokouksessa, öljykenttien keskellä saatiin aikaan päätös, jolla on dramaattinen vaikutus koko maailman ja Suomen tulevaisuuteen, sanoo pääkirjoituksessa toimituspäällikkö Samuli Isola.
Keskiviikko 13.12.2023 saattaa jäädä historiaan päivänä, jolloin aloitimme toden teolla siirtymisen fossiilisten polttoaineiden jälkeiseen aikaan.
Maailma kohahti, kun Dubain ilmastokokous sai aikaan – pitkällisten vääntöjen ja kulissipelien jälkeen – yhteisen päätöslauselman. Sen mukaan fossiilisten polttoaineiden käyttöä häivytetään ilmastonmuutoksen pahimpien vaikutusten välttämiseksi.
Harva uskoi, että lähes kahdensadan maan sopimus saataisiin syntymään juuri ilmastokokouksen isäntämaassa, öljyvaltio Arabiemiraateissa. Sekin kertoo, että paine muutokselle oli todella kova.
Maailma tavoittelee nollapäästöjä vuoteen 2050 mennessä.
Päätös ei toki ole maita sitova, esteitä on monia, takapakkeja voi tulla, ja moni taho ei ole riemuissaan. Energia on myös kovaa bisnestä ja politiikkaa, fossiilista energiaa on käytetty vuosikymmeniä myös aseena ja vallan välineenä. Ja kun suuria muutoksia tapahtuu, joutuvat köyhimmät ja heikoimmat usein kärsimään.
Tarvitaan uskoa ja voimaa, rohkeutta, teknologisia innovaatioita, massiivisia tukitoimia, globaalia vastuuta ja monia siirtymäaikoja.
Maailma on astumassa kohti uutta, mutta on selvää, ettei energiantarve lopu. Tarvitsemme energiaa liikkumiseen, teollisuuteen, lämmitykseen, digitalisoitumiseen – kaikkeen, entistä enemmän.
Suomella oli ensimmäistä kertaa ilmastokokouksessa oma paviljonki. Päästöttömällä energialla ja Suomen teknologisella osaamisella onkin kysyntää enemmän kuin koskaan.