Profiili ja asetukset
Tili
Hallinnoi tiliä
Kirjaudu ulos
Matkailu

Concierge: Keski-Euroopan ronski löytö

Mikä kohde Keski-Euroopassa on nyt nousussa? Mondon matkailuasiantuntija paljastaa oman suosikkinsa.

Teksti Concierge
9.10.2022 Mondo

Ilmianna joku ”uusi”, ihana, ei niin tunnettu keskieurooppalainen kaupunki. –Pirjo Erätuli

Saatatte muistaa, että Concierge ei ole käynyt Prahassa sen koommin, kun hän 1980-luvulla siemaili liikaa tšekkiolutta ja toikkaroi Kaarlen­sillalla pelkissä kalsareissa ja t­-­paidassa. Concierge on kiitollinen tästä munauksesta, sillä porttikielto Prahaan sai hänet löytämään Tšekin muut ihanat kaupungit.

Niistä yksi on yli muiden. 400 000 asukkaan Brno on maan toiseksi suurin kaupunki ja kuin Pikku-Praha mutta ilman turisteja. On linna, komea kated­raali ja kadut täynnä keskiaikaa, kertaustyylejä ja jugendia. Prahan tapaan myös Brnossa on astronominen kello. Tosin täysin toisenlainen. Täällä se on musta ja moderni, suorastaan fallinen pylväs, jonka koloihin kuuluu tunkea kätensä kello 11. Silloin muutaman onnekkaan kouraan kierähtää kellon uumenista lasikuula.

Nähtävyyksiä ovat 50 000 ihmisen luilla koristeltu hautaholvi ja Ludwig Mies van der Rohen suunnittelema Villa Tugendhat, joka on Unescon maailmanperintökohde ja yksi 1900-luvun alun arkkitehtuurin merkkipaaluista.

Brnossa on jopa lohikäärme. Se riippuu keskiaikaisen kaupungintalon porttikäytävässä ja näyttää aika lailla krokotiililta, mutta Concierge ei olekaan eläintieteen asiantuntija.

Nähtävää on sopivasti, joten aikaa jää kaupungin ravintoloissa ja baareissa notkumiseen. Käykää ainakin Super Panda Circuksessa ja Baarissa, jota ei ole olemassa (Bar, který neexistuje). Conciergen mielestä ne ovat Tšekin cocktail-paikkojen parhaimmistoa.

Perille pääsee junalla niin Prahan kuin Wieninkin kautta, ja lähellä on päiväretken kohteeksi useita idyllisiä kyliä ja pikkukaupunkeja. Ryanair lentää Brnon kansainväliselle lentokentälle. Brnon hyvä puoli on myös paikallisten suvaitsevainen asenne: kalsareissa ja t­-­paidassa toikkaroinnista ei toistaiseksi ole tullut porttikieltoa kaupunkiin.

Kysy mitä tahansa matkailusta, Concierge selvittää tai keksii uskottavan vastauksen. Kysymykset Conciergelle: mondo@a-lehdet.fi

Seuraa Apu360:n WhatsApp-kanavaa

Koska jokaisella tarinalla on merkitystä.

Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
Tilaa uutiskirje tästä

Tulossa vain kiinnostavia, hauskoja ja tärkeitä viestejä.

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt