
Best of 1 vs 1: Stanley Cup -voittaja Aleksander Barkov
Aleksander Barkovin tie Stanley Cupin voittajaksi ja kapteenien kapteeniksi.
Aitio julkaisee vapaaseen kuunteluun uusintoina kolme Sihvonen 1 vs 1 -podcastjaksoa.
Ensimmäisenä julkaistaan torstaina 19.6.2025 Aleksandr Barkov -jakso; toisena tulee julki lauantaina 21.6. Kalervo Kummola -jakso; ja sunnuntaina 22.6. julkaistaan jakso, jossa Petteri Sihvosen vieraana on Ville Nieminen.
– Tässä tänään julkaistavassa Barkov-jaksossa on monta erityistä piirrettä. Ensinnäkin, oli maagista päästä keskustelemaan silloin tuoreen Stanley Cup -voittajan kanssa, elettiin viime kesää ja Barkovista huokui edelleen se vihdoin voitettu mestaruus, voi sanoa, että hänestä suorastaan tuoksui se. Keskustelu hänen kanssaan oli välitöntä ja vaivatonta. Siitä välittyi se muista välittävä kapteeni Barkov, jollainen hänen voi kuvitella oikeasti olevan myös siellä Florida Panthersin pelaajakopissa, Sihvonen avaa.
– Mehän olimme silloin hieman aiemmin perustaneet Samuel Savolaisen kanssa Aition. Kun Barkov lupautui mukaan, suorastaan vaadin, että myös Samuel lähtee kanssani tekemään jaksoa Tampereelle Nokia Arenaan, eli se onkin harvinainen laatuaan Sihvonen 2 vs 1 -jakso. Tiesin, että Samuel oli tavannut jo vuosia sitten nuorta Barkovia Pohjois-Amerikassa. Halusin tuoda heidät jälleen yhteen, Sihvonen muistelee.
– Katsoessani tänä kevätkesänä NHL:n finaalisarjaa ja sitä miten Barkov mylleröi Connor McDavidia vastaan menetyksellä, en voinut olla välillä kuvittelematta nuorta Sashaa pelaamassa, isä-Barkovia katsomoon huutamaan ohjeitaan ja äiti-Olgaa odottamaan poikaansa kotiin syömään lämpimiä pelmeneitä. On jotenkin niin hellyttävää, kun perheen todellinen "päävalmentaja" on juurikin Olga.
Sihvonen 1 vs 1 -jaksoja on kaikkiaan 50 kappaletta ja elokuusta lähtien niitä tulee lisää. Vanhoihin ja pian uusiin jaksoihin pääsee käsiksi ja kuuntelemaan tilaamalla Apu360-sovelluksen.
Linkki kaikkiin jaksoihin: Sihvonen 1 vs 1.
Muutettu julkaisupäiviksi tekstin alussa perjantain 20.6. sijaan lauantain 21.6. (Kummola-) ja lauantain 21.6. sijaan sunnuntai 22.6. (Nieminen-jakso).