
Bess: Puoliso Danny toi mukanaan jouluperinteen, joka pelastaa lahjastressiltä – ”Tässä menee helposti koko ilta ja se on kivaa”
Bess on ottanut omakseen tanskalaisen puolison jouluperinteen, uuden lahjarutiinin, joka tekee kahdessa maassa elävän perheen joulusta rennomman.
Maamme suosikkiartistien joukkoon noussut Bess ei tiedä vielä, missä viettää joulua.
– Meillä niin monta perhettä, joissa haluaisi viettää aikaa ja vielä eri maissa.
Bessin puoliso on tanskalainen Danny Baertelsen, jonka myötä myös Bessin jouluun on tullut uusia tapoja. Erityisen ihastunut Bess on ollut Dannyn perheen tapaan hoitaa lahjojen hankinta.
– Ei osteta kellekään suoraan mitään, vaan ostetaan pikkujuttuja, jotka arvotaan aattoiltana. Olen nyt elämäni ekaa kertaa ajoissa lahjahankintojen kanssa, sillä kävin eilen vähän joulushoppailemassa. Ostin kaikkea yleishyödyllistä, kuten vitamiineja. Magnesiumia ja omegaa voi antaa iästä ja kunnosta riippumatta, Bess kertoi Kummien JouluMielelle-konsertin nauhoituksissa joulukuun alussa.
Bessin mukaan henkilökohtaisten joululahjojen ostaminen ei ole kuitenkaan kielletty.
– Ensimmäinen kierros on lahjojen arvonta. Toisella kierroksella voi antaa henkilökohtaisen lahjan, jos on sellaisen löytänyt. Helpottaa, kun ei ole kuitenkaan pakko ostaa mitään. Tässä menee helposti koko ilta, se on lisäksi kivaa ja sosiaalista.
Bess kertoi viime vuonna, miten hän oli perunut yhteisen joululoman ystävänsä ja artistikollegansa Benjamin Peltosen kanssa. Nyt Bess yritti lomailla syyskuussa.
– Huomasin taas, ettei se lomailu oikein sovi minulle. Pidän kuitenkin ensi vuonna keikkataukoa, jonka aikana teen seuraavaa levyä.
Kummien JouluMielelle-konsertti 14.12 klo 19.30 MTV3-kanavalla ja Katsomossa.
