Ensin käteen jäi tuppo tukkaa – Alopecia vei Linda Leinoselta hiukset, ripset ja kulmakarvat muutamassa kuukaudessa – ja murensi itsetunnon
Alopecia vei Linda Leinoselta hiukset parissa kuukaudessa. Myös ripset ja kulmakarvat hävisivät. Se oli järkytys. Linda alkoi hävetä ja vihata itseään. Kuka hän enää oli?
Pitkä vaalea tukka oli salolaisen Linda Leinosen, 38, kruunu. Hänen hiuksiaan kehuttiin upeiksi, ja hän esiintyi usein hiusmallina. Helmikuun lopussa 2017 Linda oli parturi-kampaajaopiskelijoiden mallina. Kotona hänen päänahkaansa alkoi kirvellä ja kutittaa. Linda arveli saaneensa värjäyksestä allergisen reaktion. Parin viikon päästä hän oli pesemässä hiuksiaan, kun käteen jäi tuppo tukkaa.
– Ensimmäisenä tuli mieleen, että tämä oli kosto hiusmallitöistä. Olin halunnut olla esillä ja pitänyt kauneutta vahvuutenani. Kenties olin ollut liian ylpeä, ja nyt jouduin maksamaan siitä, hän sanoo.
Hiuksia irtosi koko ajan enemmän. Pian takaraivossa oli kaljuja kohtia. Linda käytti hattuja ja kiinnitti pipoon hiuslisäkkeitä, jottei kukaan näkisi, mitä tapahtui.
