Kysy autoista - kysymys 192
Kysy autoista - kysymys 192
Tapio Ketonen
Kysymys:
Uudet kesärenkaat pitäisi laittaa(185/65R14).Miten ovat menestyneet NRT2, EcoContactEP,BridgestoneB330 tai PirelliP3000 Tuulilasin vertailuissa viime vuosina? Missä numeroissavertailut ovat? Onko kokemuksia ko. renkaista?
Vastaus:
Eri rengasmerkkien väliset erot ovat huippurenkaiden kyseessä ollen hyvin vähäiset. Tietenkin jokin rengas sopii toiseen autoon paremmin kuin toiseen, mutta tästä meillä ei ole tarkempaa tietoa olemassa. Meidän käytetyssä Primerassamme on alla nokialaiset, eikä niissä ole ollut mitään moittimista.
Kesärengastestit julkaistaan yleensä aina huhtikuun numerossa. Tuo rengaskoko ei ole ollut testikokona, jo useamman vuoden ajan testikokomme on ollut 195/65R15, joka on pitkään ollut uusien autojen yleisin koko.
Kysy ja asiantuntijamme vastaavat
Kirjoitathan kysymyksesi riittävän yksityiskohtaisesti, jotta voimme antaa mahdollisimman tarkan vastauksen. Valitsemme parhaat kysymykset ja julkaisemme ne. Nimeäsi ja yhteystietojasi ei julkaista.