Toyota-legenda palaa tuotantoon – myynti alkoi tänään
Autot ja liikenne
Toyota-legenda palaa tuotantoon – myynti alkoi tänään
Toyota kunnioittaa Land Cruiserin 70-sarjan 30-vuotispäivää tuomalla mallin takaisin tuotantoon. Autoa tosin myydään vain Japanissa.
26.8.2014
 |
Tuulilasi

Toyotan mallistossa pitkään olleen mallin myynti loppui vuonna 2004, mutta koska kysyntä maasturille on Japanissa suurta, päätti yhtiö ilahduttaa faneja uusilla autoilla.

Uusien 70-sarjan Land Cruiserien myynti alkoi Japanissa tänään ja yhtiö arvioi saavansa noin 200 tilausta kuukaudessa. Maasturin ohella tarjolla on myös tuplahytillä varustettu lava-autoversio, jota ei ole aiemmin Japanissa myyty.

Molemmat mallit valmistetaan yhtiön Yoshiwaran tehtaalla Japanissa, ja niiden tuotanto kestää vuoden.

Lisäksi Japanin markkinoille tuodaan kaksi Land Cruiserin modernia erikoismallia, Land Cruiser ZX Bruno Cross ja Land Cruiser Prado TX Argento Cross.

Seuraa Tuulilasin tallin ja automaailman tapahtumia Facebookissa

1 kommentti