Sinkku Hannele Lauri: "En käy ikinä missään"
Puheenaiheet
Sinkku Hannele Lauri: "En käy ikinä missään"
Hannele Lauri viihtyy töiden jälkeen omissa oloissaan.
Julkaistu 11.8.2014
Apu

Hannele Lauri, 62, on asunut Tampereen vuosien jälkeen kolme vuotta Espoossa rivitalossa.

- Viihdyn hyvin, mutta haluaisin vielä ehkä enemmän maalle, kuten Klaukkalaan. Olen vapaalla epäsosiaalinen ja tykkään olla omissa oloissani koirieni kanssa.

Sosiaalinen työ vaatii Hannelen mukaan sen, että hän tarvitsee omaa tilaa. Sopivaa kumppania hän ei ole aktiivisesti etsinyt.

- Ihan sinkkuna pyörin. En käy ikinä missään, näyttelijä  naurahtaa.

Kesän Hannele näytteli Viikinsaaren kesäteatterissa. Syksyllä häntä nähdään Ladykillers - Sarjahurmaajat -näytelmässä Helsingin Kaupunginteatterissa.

- Kesäteatterissa oli kivaa, mutta raskasta. Palautumisaika jäi kahteen päivään. Teatterissa vanhenee heti, Lauri sanoi viitaten Kaupunginteatterin rooliasuunsa.

Hannelen kahdesta pojalla Tomilla on kaksi lasta. Heille näyttelijä on Hanna-mummi.

- 3-vuotiaan Totin kanssa leikin. 9-vuotiaan Aadan kanssa keskustellaan kauheasti. Ajattelin tuoda hänet tänne katsomaan Tarzan-musikaalia.

Kommentoi »