Lempi kuohuu Kymenlaaksossa
Kulttuuri
Lempi kuohuu Kymenlaaksossa
Utrion kynä piirtää elävän kuvan kartanonherroista, piioista ja rengeistä.
28.9.2017

Kaari Utrio teki sen taas: pani minut lukemaan yökaudet uusinta teostaan Hupsu rakkaus (Amanita). Leskirouva Heddan ja tykistönkapteeni Harryn tarina upposi kuin veitsi voihin.

Viihderomaani sijoittuu 1800-luvun kartanoihin Kymijoen varrelle, koskien ja sahalaitosten tyyssijoille. Utrion kynä piirtää elävän kuvan kartanonherroista, piioista ja rengeistä. Pulppuilevaa huumoria on jopa vieläkin enemmän kuin Utrion edellisissä kepeissä epookkiromaaneissa.

Utriosta löytyy häivähdys lempikirjailijaani, Jane Austenia, kun hän pääsee sarkasmissaan vauhtiin. Siinä saa niin ylhäisö kuin alhaisokin kyytiä, hengellisestä esivallasta puhumattakaan. Hedda ja Harry saavat tietysti toisensa, tällä kertaa jo hyvissä ajoin ennen viimeistä sivua.

Teksti: Eija Huusari

Arvio löytyy myös Eevan numerosta 10/2017.

Kommentoi »