
Irina Saaren, 37, keikkatauko päättyy tällä viikolla Askeleita -levyn julkaisemiseen. Tauon aikana laulaja synnytti toisen lapsensa, meni naimisiin pitkäaikasen avopuolisonsa kanssa ja on elänyt kotiäidin arkea Heinolassa.
- Minulla on ollut siitä armollinen työ ruuhkavuosille, että ehdin viettää arkea kotona lasten kanssa. Keikkamatkoilla mies kulkee aina mukana, sillä hän toimii teknikkonamme. Lapset ovat joskus mukana, mutta nyt isovanhemmat ottavat päävastuun viikonlopuista.
Irinan lapsista vanhempi, tytär on neljä ja poika täytti juuri kaksi. Äitiyslomalla Irinaa pyydettiin mukaan myös huippusuosituksi nousseeseen Vain elämää -ohjelmaan.
- En voinut imetysteknisistä syistä lähteä silloin noin vain viikoksi kuvauksiin. Olisihan se kieltämättä ollut mielenkiintoista kuulla, miten muut artistit olisivat käsitelleet kappaleitani.
Irinan ikäluokkaa naisista edusti lopulta Erin Anttila.
- Erin oli ohjelmassa suosikkini, täydellinen valinta kyseiseen ohjelmaan. Todella hyvä, että hänet otettiin siihen.
Irinan Askeleita julkaistaan 22.2