
Yhtiön tekemän kyselyn mukaan tupakansytytin on jäänyt tarpeettomaksi suurimmalla osalla autoilijoista, kertoo The Korea Herald.
Kyselyyn vastanneista henkilöistä 84 prosenttia kertoi, ettei käytä tupakansytytintä ja 92 prosenttia toivoi sen korvaamista usb-portilla. Kyselyyn vastasi 600 Hyundain korealaista asiakasta.
Yhtiön mukaan muutoksen suurimpana etuna on mobiililaitteiden lataamisen helpottuminen: esimerkiksi älypuhelimen lataaminen on seitsemän kertaa nopeampaa usb:n kautta ladattaessa kuin virran tullessa adapterilla tupakansytyttimestä.
Muutos koskee Koreassa myytäviä autoja lokakuusta lähtien, ja tupakansytyttimet saatetaan korvata usb-porteilla myös muilla markkina-alueilla tulevaisuudessa asteittain.
Automallien hintoihin muutos ei Hyundain mukaan vaikuta.