
Erityistä kesäkeikoilla:
– Olemme tänä kesänä liikkeellä isommalla kokoonpanolla. Yleensä liikumme pikkubussilla, mutta nyt meillä on kunnon keikkabussi. Meillä on paljon keikkoja ja hommaa on aika lailla, mutta kesäkeikoilla ei saa olla kiire-fiilistä.
Yleisö kesäkoikoilla:
– Ulkoilma on ihmeellinen asia. Se tekee ihmiset vapautuneemmiksi.
Kesäkeikan jälkeen:
– Jäämme yleensä fiilistelemään bäkkärialueelle. Muistan kun juoksin kerran Rusirockin keikan jälkeen suoraan mereen uimaan.
Vaatteet kesäkeikoilla:
– Tänä kesänä meillä on vaalea teema. Olen oikein hamstrannut valkoisia vaatteita kesää varten. Kuumalla turvaudun lavalla shortseihin.
Kesäruoka:
– Kokkailen grilliruokaa kesällä vaikka yksin sateessa.
Ensimmäinen kesätyö:
– Olin diakonissalaitoksen sairaalassa siivoojana. Siivosin siellä 15-vuotiaasta neljä kesää. Sen jälkeen musiikkiura lähti nousuun. Opin arvotamaan siellä fyysistä työtä.
Tältä kesältä odotan:
– Keikkaa Ilosaarirockissa. En ole ollut siellä aikaisemmin.
Elastinen, eli Kimmo Laiho, 34, tekee täyden keikkakesän ennen kuin keskittyy syyskuussa pidettäviin Hartwall Areenan keikkohinsa.
– En ole suunnitellut pitäväni pidempiä taukoja. Ehkä käyn hallikeikkojen jälkeen lämpimässä.