
Satu Taiveaho, 38, ja Antti Kaikkoinen, 40, kiirehtivät eilen Linnan juhlista kotiin muutaman tanssin jälkeen. Kotona odotti nimittäin vuoden ikäinen poika, joka sijoitettiin heille lokakuussa.
- Kun kävimme sijaisperhekoulutusta, meitä varoiteltiin, että lapsen sopeutuminen voi kestää kauankin. Pojan kanssa kaikki on sujunut kuitenkin yllättävän helposti, Sati Taiveaho sanoi.
Pari on puhunut julkisuudessa avoimesti lapsettomuudestaan. Kun tieto lapsesta tuli, Sadulle järjestyi nopeasti hoitovapaa työstään Superin järjestöpäällikkönä.
- Lapsi on ollut toiveissa kovin pitkään. Kun sitä ei kuulunut, olen tehnyt sitä toista puolta ja panostanut uraan. Kun lapsi on vihdoin meillä, olen halunnut antaa hänelle kaikkeni, Satu kertoi.
Antti on palannut isyysvapaalta töihin. Kansanedustaja on vähentänyt iltamenojaan.
- Tämä on ainutlaatuinen vaihe elämässä. On ollut myös liikuttavaa huomata, miten onnellisia ihmiset ovat olleet puolestamme.